Genel Bilgiler

Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Bingöl, Bingöl Üniversitesi Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri ile ziyaretçilerine kaplıcaları ile şifa dağıtıyor. Bingöl Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan Bingöl Üniversitesi Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri, Bingöl iline kazandırılan önemli tesislerden biri. Bingöl’deki termal suların geçmişten günümüze binlerce yıldır şifa kaynağı olduğu bilinmektedir.

Termal Tesisler, Bingöl-Erzurum yolu 22. Km. üzerinde Ilıcalar Beldesi’ndedir. Tesiste 36 yataklı otel, bay ve bayanlar için ayrı ayrı olmak üzere 2 adet 42 °C sıcaklıkta termal havuz, 2 adet vücut sıcaklığının altında havuz ve 2 adet termal havuz olmak üzere toplam 6 kapalı havuz bulunmaktadır. 2 Türk hamamı, 2 sauna, restoran, masaj ve dinlenme odalarından oluşan tesis, son derece modern bir görünüme sahiptir. Tesislere ait bütün sistemler, otomasyon programlı bilgisayarlar üzerinden kontrol edilmektedir. Ayrıca tesisler, Turizm ve Otelcilik Programı ile Fizyoterapi Programı'nda okuyan öğrenciler için uygulama alanıdır.

 


TERMAL HAVUZLARIN ŞİFALI OLDUĞU HASTALIKLAR

Termal tesisimiz birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlar;

Kemik Hastalıkları, Kemik Erimesi ve Diş Çürüklerinin Tedavisinde:
Ortopedik ameliyatlar sonrası tedaviler, eklem ve mafsal ağrıları, kireçlenme ve romatizmal hastalıklar. (özellikle yumuşak doku ve dejeneratif hastalıklar)

Mide ve Bağırsak Hastalıkları Tedavilerinde:
Gastrit Ülser, mide kasılmaları ve yanmaları. (Bağırsak tembelliğinin giderilmesinde etkilidir)

İdrar Yolları Hastalıkları Tedavisinde:
Kronik idrar yolları enfeksiyonları. (Prostat, kısırlık, sistik vs.)

Sinirsel Hastalıkların Tedavisinde:
Stres ve depresyona bağlı psikolojik hastalıklara iyi gelmektedir.

Kalp ve Damar Hastalıkları Tedavisinde:
Tansiyona bağlı hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.

Gut Hastalığı Tedavisinde:
Gut hastalığının tedavisinde yardımcıdır.

Şeker Hastalıkları Tedavisinde:
Vücuttaki yaraların kısa sürede iyileştirilmesi ve damar daralmalarının gevşemesinde etkilidir.

Kadın Hastalıkları Tedavisinde:
Müzmin kadın hastalıkları ve kısırlık tedavisinde destekleyicidir.

Beslenmeye Bağlı Flor Eksikliğinin Tedavisinde:
Hamilelerde, diş hastalıklarında, diş eti problemlerinde ve kerim erimesinde faydalıdır.

Ayrıca 12.2.2015 tarihinde Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğünce alınan su numuneleri, Erzurum Hıfzıssıhha ve Ankara Atom Enerji laboratuvarlarında; biyolojik, bakteriyolojik, kimyasal ve radyoaktif analizleri yapılmıştır.
Bu analiz sonuçları ilgili makamlara sunulmuş ve sonuç olarak yukarıda bahsi geçen hastalıkların tedavisinde kullanılmasının doğru olduğu sonucuna varılmıştır.


Hakkımızda

Bingöl Üniversitesi Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri 15.01.2014 tarihinde Bingöl Üniversitesi bünyesinde hizmete açılmıştır. Bingöl iline kazandırılan bu tesis yerel ve bölge halkına hizmet vermektedir.

Ilıcalar Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri, 5000 m2 kapalı alana sahip olup içinde; 18 oda 26 yatak, 2 bay ve 2 bayan termal havuz, 6 vip havuz, 2 türk hamamı, 2 sauna, 2 buhar odası, 2 tuz odası, 2 masaj odası, dinlenme alanları, lavabolar, 35 kişilik konferans salonu, İdari oda, doktor odası, yemekhane, mutfak, depolar, resepsiyon bölümleri, ara serinleme odaları ile bay ve bayan mescid mevcuttur.